Obračun ogrevanja se uporabnikom zaračunava po dejanski porabi. Energetski zakon je v letu 2011 uvedel obvezno merjenje porabe toplote v stavbah, ki se ogrevajo iz skupnega ogrevalnega sistema. Podrobnejši način merjenja porabe toplote ter način delitve in obračuna stroškov za toploto določa Pravilnik o načinu delitve in obračunu stroškov za toploto v stanovanjskih in drugih stavbah z več posameznimi deli.
Obračun ogrevanja
Celotni stroški so stroški za toploto, dobavljeno iz distribucijskega sistema, ki so izkazani z računi oziroma s specifikacijo stroškov za dobavljeno toploto za odjemno mesto. Stroški zajemajo fiksne in variabilne stroške ter stroške meritev.
FIKSNI STROŠKI | VARIABILNI STROŠKI |
Fiksni stroški so tisti stroški, ki so neodvisni od dejanske porabe toplote – to je obračunska moč. Obračunska moč je zakupljena in nastavljena moč na toplotni postaji posameznega odjemalca, ki je enaka ali manjša od priključne moči toplotne postaje. Ti stroški se med posamezne stanovanjske enote razdelijo po določenem ključu in predstavljajo ceno za enoto obračunske moči v EUR/MW/leto. |
Variabilni stroški so tisi stroški za toploto, ki so odvisni od porabljene toplote. Porabljena toplota se ugotavlja z odčitavanjem merilnika toplote na odjemnem mestu za posamezno obračunsko obdobje, kar predstavlja podlago za obračunavanje. |
V končno ceno je potrebno všteti še zakonsko predpisana prispevka, ki izhajata iz dveh uredb, in sicer:
- iz Uredbe o zagotavljanju prihrankov energije (Uradni list RS, št. 96/2014)
prispevek za energetsko učinkovitost (krajše: prispevek URE), ki ga plačuje končni odjemalec električne energije, zemeljskega plina in toplote iz omrežja ter končni odjemalec trdnih, tekočih in plinastih goriv. Prispevek URE je za prejeto daljinsko toploto za leto 2017 določen v višini 0,080 €c/kWh brez DDV. Končni odjemalci sredstva v obliki prispevka k ceni energije plačujejo dobavitelju energije, le ta pa jih nakazuje Eko skladu.
in
- iz Uredbe o načinu določanja in obračunavanja prispevkov za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov energije (Uradni list RS, št. 46/2015 in 76/2017)
prispevka za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije iz obnovljivih virov energije ter v soproizvodnji z visokim izkoristkom (krajše: prispevek OVE+SPTE), ki ga plačujejo končni odjemalci električne energije in končni odjemalci trdnih, tekočih, plinastih fosilnih goriv ali daljinske toplote za končno rabo . Za odjemalce daljinske toplote ta prispevek znaša 0,99045 EUR/MWh.
Delitev porabljene toplote po večstanovanjski zgradbi
Pooblaščenec odjemalcev skupnega odjemnega mesta predloži distributerju toplote razdelilnik stroškov toplote, sprejet, kot določa veljavna zakonodaja.
Razdelilnik stroškov dobavljene toplote je preglednica deležev celotnih stroškov za toploto, ki omogoča porazdelitev stroškov toplote, ki je bila dobavljena preko skupne merilne naprave v skupni priključni postaji za več odjemalcev v obračunskem obdobju.
Na podlagi razdelilnika stroškov toplote se v skladu z veljavno zakonodajo določi deleže stroškov za porabljeno toploto za posamezna obračunska mesta. To stori upravnik stavbe, lastniki ali za to usposobljena in pooblaščena tretja oseba in za posamezno obračunsko mesto dostavi distributerju toplote do vsakega 5. delovnega dne v naslednjem mesecu za preteklo obračunsko obdobje.