Ločevanje odpadkov je pomembno, še boljše kot to pa je, da poskusimo preprečiti njihovo nastajanje, kar lahko storimo z majhnimi spremembami v vsakdanjem življenju. Odpadki nastajajo ob vsem, kar počnemo – tako doma, v šoli ali v službi, zato moramo do tega pristopiti odgovorno in zavestno preprečevati njihov nastanek.
Preprečujmo nastajanje odpadkov doma
- Pijmo vodo iz pipe. Za na pot si nalijemo vodo v bidon ali stekleničko za večkratno uporabo.
- Kadar je mogoče, uporabljamo naprave, ki jih lahko priključimo na električno omrežje. Če aparat zahteva uporabo baterij, uporabimo takšne, ki jih lahko ponovno napolnimo.
- Kadar organiziramo piknik ali zabavo, se izogibamo embalaži za enkratno uporabo.
- Biološko razgradljive odpadke kompostirajmo doma. Pridelali bomo kakovosten humus, ki ga lahko uporabimo na domačem vrtu in pri presajanju rož.
Preprečujmo nastajanje odpadkov v službi
- Tiskajmo obojestransko in le dokumente, ki jih zares potrebujemo.
- Izogibajmo se lončkom za enkratno uporabo iz kavnih avtomatov ter avtomatov za vodo. Namesto tega raje uporabimo steklene kozarce in skodelice.
- Ko si v službo prinesemo doma pripravljen obrok, hrano shranite v posode za večkratno uporabo. Izogibajmo se plastičnim posodam za enkratno uporabo, aluminijastim ter plastičnim folijam.
Preprečujmo nastajanje odpadkov v trgovini
- Preden gremo po nakupih, si napišimo nakupovalni seznam stvari, ki jih zares potrebujemo. Količino nakupov prilagodimo svojim potrebam. Pozorni bodimo tudi na rok uporabe, še posebej pri hitro pokvarljivih izdelkih.
- Pred nakupom dobro premislimo, ali izdelek resnično potrebujemo. Vedno shranimo račun in poskusimo neposrečen nakup zamenjati za dobropis.
- Pri kupovanju živil in vsakdanjih potrebščin izbirajmo izdelke s čim manj embalaže. Skušajmo se izogibati nakupovanju pakiranega sadja in zelenjave ter individualno zapakiranih živil (npr. piškotov, čokolad).