Kompostiranje biološko razgradljivih odpadkov (bio odpadkov) je najstarejši in najustreznejši način ravnanja z bio odpadki. Izvajate ga lahko vsi, ki imate na vrtu ali ob njivi dovolj prostora za postavitev kompostnika.
betonski, leseni ali plastični kompostniki, s pokrovi ali brez njih
Da bo proces razkrajanja potekal optimalno, je pomembna zadostna prisotnost kisika, zato mora biti kompostni kup dovolj zračen in vlažen, da ne gnije in se ne izsuši. V procesu razgradnje, ki poteka pri 50°C – 60°C, mikroorganizmi, bakterije in glive proizvajajo humus in hranilne snovi, za kar pa potrebujejo določeno vlago. V času daljše poletne suše je priporočljivo vlaženje kompostnega kupa. V neustreznih razmerah proces nastajanja komposta ne bo potekal.
Kompostni kup zaključimo z rjavo plastjo, da se prepreči neprijetne vonjave in ne privabi nezaželene goste kot so podgane ali ptiči. Če imate težave zaradi živali, izberite raje kompostnik s pokrovom.
Ko je kompostnik poln oziroma po približno pol leta, vsebino kompostnika preložimo, s tem ga prezračimo in pospešimo razkroj. Dozorel kompost presejemo, praviloma se uporablja sito z odprtinami 15 do 20 mm, preostanek uporabimo za nadaljnji razkroj kot strukturni material.
© 2023 Copyright Komunala Kočevje