Iz ene tone kartonske embalaže lahko izdelajo 530 kilogramov higienskega papirja.
Vsak dan imamo opraviti z različnimi vrstami embalaže. Velikokrat pa ne opazimo, da je v našem vsakdanjiku čedalje več tudi izdelkov iz reciklirane embalaže. Ker pa je kot recikliran izdelek lahko v drugačni obliki, niti ne pomislimo, da je nastal iz reciklirane embalaže. Podobno je s kartonsko embalažo za mleko in sokove ali vsem bolj znano tetrapak embalažo.
Recikliranje kartonske in tetrapak embalaže
Tetrapak embalaža se smatra kot sestavljena embalaža, ker je sestavljena iz različnih materialov, 75 odstotkov iz kartona, 20 odstotkov iz plastike in pet odstotkov iz aluminija. Kartonsko embalažo za mleko in sokove po uporabi odvržemo v zabojnik za embalažo in ne med papir. Preden pa izpraznjen tetrapak odvržemo v zabojnik za embalažo, ga razstavimo in sploščimo ter zapremo s pokrovčkom. Na ta način zmanjšamo njegov volumen, ki v zabojniku zavzame kar 20-krat manj prostora kot nezložen. Tukaj pa se njegova pot še zdaleč ne konča, ampak šele začne.
Kartonsko embalažo za mleko in sokove lahko recikliramo na različne načine, in sicer tako, da sestavne komponente ločimo, ali pa tega ne naredimo. V prvem primeru obdelajo bale v razpuščevalniku z vročo vodo, kjer se sloji med seboj ločijo in nastane gosta papirnata kaša, iz katere izdelajo različne izdelke, od lepenke, kartona, valovite lepenke, embalaže za jajca, vrečk do toaletnega papirja in brisač, pisarniškega papirja in drugo. Obstaja pa tudi inovativni postopek izdelave higienskega papirja iz tetrapak embalaže, pri katerem je ta uporabljena v celoti, brez primarnih surovin ali starega papirja. Postopek je razvilo italijansko podjetje in ga nenehno izboljšuje. Za eno rolo toaletnega papirja se porabi tri in pol tetrapak embalaže. Iz ene tone kartonske embalaže za mleko in sokove lahko izdelajo približno 530 kg higienskega papirja. Ostanek iz plastike in aluminija pa gre v nadaljnjo predelavo ali v sežig. Reciklaža tetrapaka pa lahko poteka tudi brez ločevanja materialov. V tem postopku embalažo zmeljejo in segrejejo, da se prisotna plastika stopi, to maso pa stisnejo v Tectan plošče. Iz teh plošč lahko izdelajo pohištvo, strehe ali celo manjše hiše. Tetrapak pa se lahko tudi kompostira, saj je večinoma sestavljen iz papirja. Ko je razgradnja končana, neorganski del s siti ločijo od čistega komposta in proces je končan. Vendar to ne velja za kompostnik na domačem vrtu, ampak le za industrijsko kompostiranje.
Reciklaža v EU
V EU je bilo leta 2011 skupaj recikliranih 37 odstotkov vse kartonske embalaže za mleko in sokove. To pomeni, da je vstopne surovine za reciklažo še veliko, le zbrati bi jo bilo treba. Tako prihranimo energijo in drevesa, ki bi jih bilo treba posekati za izdelavo papirnatih izdelkov. Za eno tono higienskega papirja, izdelanega iz tetrapaka, prihranimo 13 smrek. Odpadek v procesu reciklaže tako postane surovina za nove in nove proizvode.
Vir: delo.si, september 2013