Občina na podlagi državnih predpisov na območju, kjer je zakonsko predpisano, zagotovi izgradnjo javnega kanalizacijskega omrežja.
Na območju Občine Kočevje velja Odlok o odvajanju in čiščenju komunalne in padavinske odpadne vode (Uradni list RS št. 50/2015 s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju Odlok), ki predpisuje obvezno priključitev na javno kanalizacijo v roku šestih mesecev po izgradnji za vse objekte, ki odvajajo odpadno vodo v skladu in pod pogoji iz 8. člena Odloka.
Objekti se na javno kanalizacijsko omrežje priključijo s ti. hišnim priključkom, to je je del kanalizacije od javnega kanala (ponavadi od priključnega jaška) do iztoka interne kanalizacije (hišne kanalizacije) iz objekta. Hišni priključek je last uporabnika, ki ga je dolžan zgraditi in skrbeti za njegovo nemoteno delovanje.
Pred gradnjo hišnega priključka je potrebno pridobiti soglasje, za kar lastniki/uporabniki objekta vložite Vlogo za priključitev na javno kanalizacijo. Vlogo lahko dobite tudi na sedežu podjetja.
V nadaljevanju je opisan postopek priključitve objekta na javno kanalizacijo. Za vsa morebitna vprašanja smo vam na razpolago vsak delovnik med 7. in 15. uro na sedežu podjetja, na telefonski številki 01 8950 340 oziroma na elektronski pošti info@komunala-kocevje.si.
Postopek priključitve objekta na javno kanalizacijo
Na podlagi uporabnikove vloge za priključitev objekta na javno kanalizacijsko omrežje in predložene dokumentacije Komunala Kočevje, d.o.o. (v nadaljevanju Komunala) odobri priključitev na javno kanalizacijo. Priključitev na javno kanalizacijo lahko izvede Komunala ali drug za to usposobljen in registriran izvajalec gradbenih del oziroma druga oseba v skladu z Gradbenim zakonom (Uradni list RS, št. 199/21 s spremembami in dopolnitvami) pod nadzorom izvajalca.
Postopek poteka po naslednjem vrstnem redu:
- V skladu z določili Odloka stranka na sedežu Komunale ali po elektronski pošti info@komunala-kocevje.si odda vlogo za priključitev objekta, ki jo dobi na sedežu podjetja ali na spletni strani podjetja Komunala Kočevje, d.o.o.
- Pristojna služba Komunale izvrši pregled stanja v katastru in ogled situacije na terenu
- V kolikor je možna priključitev objekta, Komunala izda soglasje in določi pogoje za priključitev
Postopek izgradnje hišnega priključka, če stranka izvedbo prepusti Komunali:
- Na terenu se opravijo meritve, pripravi se ponudbeni predračun. V kolikor se stranka strinja s predračunom, se sklene medsebojna pogodba o izvedbi.
- Po podpisu pogodbe se, v dogovoru s stranko, pristopi k izvedbi priključka, kar običajno traja dva do tri delovne dni.
- Sledi primopredaja priključka in obračun izvedenih del (s stranko se uskladi dejansko izvedena dela, kar stranka potrdi s podpisom) – t.i. dobavnica.
- Izstavi se račun, ki se mu priloži kopijo podpisane dobavnice, potrdilo o priključitvi objekta na javno kanalizacijsko omrežje in garancijska izjava (za obdobje dveh let na vsa dela in vgrajene materiale).
Postopek izgradnje hišnega priključka, če stranka za izvedbo najame drugega izvajalca:
- Izbrani izvajalec je dolžan od Komunale pred pričetkom del pridobiti soglasje za izvedbo. Izbrani izvajalec je lahko le pravna oseba. Izvajalec vloži vlogo za izvedbo gradbenih del in predloži ustrezna dokazila, s katerimi izkazuje izpolnjevanje pogojev (npr. izpis o registrirani dejavnosti), prejme soglasje in navodila za izvedbo. Šele nato lahko izvajalec prične z deli.
- Predstavnik Komunale izvaja nadzor nad potekom del. Nadzor se izvaja ob zakoličbi, ob dokončanem izkopu, po položitvi cevi in jaškov (PRED ZASIPOM!), ob priključitvi hišne kanalizacije in ob priključitvi na javno kanalizacijo, za kar mora izvajalec pravočasno (vsaj en dan pred predvidenim posegom) obvestiti pristojno službo na Komunali.
- Stroške meritev na terenu in v katastru ter samega nadzora v skladu z veljavnim cenikom Komunale krije stranka.
- Po končanih delih mora stranka Komunali predložiti ateste za vgrajene materiale (cevi in jaški).
- Izvajalec po dokončanju del na hišnem priključku poda izjavo, da so dela dokončana ter izvedena v skladu s tehničnimi predpisi in pravili stroke (obrazec izda in potrdi Komunala pri končnem nadzoru).
- Po prejemu navedene dokumentacije Komunala stranki izda potrdilo o priključitvi objekta na javno kanalizacijsko omrežje. Komunala NE poda garancijske izjave!
Stranka lahko zemeljska dela (izkop, zasip) izvede tudi sama.
Zahteve za uporabo materialov za izgradnjo hišnega priključka
Materiali, ki se uporabljajo v izgradnji hišnih priključkov na javno kanalizacijsko omrežje morajo zadostiti pogojem iz naslednjih standardov:
- za vse rebraste cevi (PE HD, PP, PVC…) standard SIST EN 13476-3,
- za vse gladke cevi (PVC, PE…) standard SIST EN 13476-2,
- za revizijske jaške standard SIST EN 13598-2 in SIST EN 1401-1,
- za pokrove se upoštevajo določila iz standarda SIST EN 124,
- materiali pa morajo zadostiti tudi zahtevam standarda EN ISO 9969 SN4, SN8 in SN16 (tlačna trdnost).
Pomembno je, da se cevi z oznako tlačne trdnosti SN4 uporabljajo le v primerih, kjer se cev polno obbetonira (betonska podlaga v debelini 10 cm in obbetoniranje cevi nad temenom v debelini min. 15 cm), oziroma tam, kjer so cevi vgrajene na terenu, na katerem se ne pričakuje nobenih statičnih ali dinamičnih obremenitev (potek kanala pod armirano betonskim tlakom ipd.). Nezaščitenih (neobbetoniranih) tovrstnih cevi se nikakor ne vgrajuje v območju povoznih površin!
Cena in vrste del pri izvedbi hišnega priključka
Cena izvedbe hišnega priključka se razlikuje od priključka do priključka, odvisna pa je predvsem od dolžine priključka, konfiguracije terena in vrste zemljine (zemlja, kamen), vrste in količine vgrajenih cevi ter morebitnih dodatnih jaškov ter del, ki jih bo stranka naredila sama (izkop, zasip).
Če se stranka odloči, da hišni priključek izvede Komunala, je specifikacija del, ki jih je potrebno izvesti, definirana in ovrednotena v ponudbi, ki jo Komunala izroči stranki pred podpisom pogodbe o izvedbi.
Pravilno odvajanje odpadnih vod v kanalizacijski sistem
K nemotenemu delovanju kanalizacijskega sistema in čistilne naprave lahko veliko prispevate uporabniki.
Odpadna voda se odvede po kanalizacijskem omrežju v skladu s predpisi tako, da je vpliv na okolje čim manjši. Komunalne čistilne naprave omogočajo, da se vodo, ki se uporablja v gospodinjstvih, pred izpustom oz. vrnitvijo nazaj v okolje ustrezno prečisti. Zato ni vseeno, kaj se v kanalizacijo spušča.
Kaj sodi v kanalizacijo?
Kanalizacija je namenjena izključno odvajanju komunalne odpadne vode iz objektov.
Kaj ne sodi v kanalizacijo?
V odtok in kanalizacijski sistem je strogo prepovedano odvajati:
- ostanki izdelkov za osebno higieno (higienske vložke, britvice, palčke za ušesa, plenice, vlažilne robčke),
- uporabljen sanitetni material,
- strupene snovi in snovi, ki razvijajo strupene pline ali eksplozijske mešanice,
- jedke snovi (kisline, alkalije in soli),
- barve, lake, naftne derivate, topila, kisline, zdravila, radioaktivne snovi,
- maščobe in odpadna olja,
- gospodinjske odpadke in ostanke hrane,
- sveže ali pregnito blato iz greznic,
- pepel, kosti, gnoj, gnojevko, odpadne vode iz kmetijskih objektov, škropiva, rastlinske ostanke, trupla poginulih živali, ostanke kolin, pokošeno travo in listje, tekstil, perje, dlako, steklo, žagovino, plastiko in druge predmete,
- gradbene in druge trde odpadke (malta, mavec, cement, deščice, beton, pesek, les).
Z vnašanjem nedovoljenih snovi in predmetov (trdi predmeti, neprimerne snovi) v kanalizacijski sistem lahko povzročite oviranje ali celo onemogočenje pretoka odpadne vode, delovanja čistilne naprave in kanalizacijskega sistema (zastoji črpališč, mašenje cevovodov, sprememba sestave odpadne vode).