Kanalizacijski sistem
Kanalizacija je razvejan sistem vodov in objektov, ki služijo za odvod odpadne vode do čistilnih naprav in od tam naprej v odvodnik, ki je lahko reka, potok ali kanal. Kanalizacijski sistem na območju občine Kočevje poleg kanalizacijskih vodov vključuje:
- 2842 revizijske jaške, katerih namen je omogočanje dostopa za čiščenje in vzdrževanje kanalizacijskih vodov,
- 37 črpališč, ki omogočajo prečrpavanje odpadne vode iz nižje ležečih območij v kanalizacijski sistem, saj gravitacijsko to ni izvedljivo,
- 4 prelivne bazene oz. razbremenilnike meteornih vod, ki regulirajo vtok meteorne vode v javno kanalizacijo.
Skupna dolžina kanalizacijskih vodov je cca 103.300 metrov:
- 20.385 m mešan kanalizacijski sistem odvajanja,
- 53.685 m ločen kanalizacijski sistem odvajanja,
- 21.226 m sistem odvajanja meteornih vod.
Na javnem kanalizacijskem sistemu se opravljajo redna vzdrževalna dela, posledično je sistem stalno v funkciji in ne prihaja do večjih motenj v delovanju. Opravljajo se vzdrževalna dela, v katere spadajo redni vsakodnevni pregledi črpališč, prelivnih bazenov in jaškov ter sanacije poškodb na jaških in cevovodih.
Odpadna voda iz kanalizacijskega sistema se izteka v centralno čistilno napravo, kjer poteka njeno čiščenje.
Odpadna voda se iz kanalizacijskega sistema izteka na vhodno črpališče centralne čistilne naprave, kjer se tudi začne tehnološki postopek čiščenja odpadne komunalne vode.
Dvakrat letno se opravi deratizacija kanalizacijskega sistema.
Kaj ne sodi v kanalizacijo
Kanalizacija je namenjena izključno odvajanju komunalne odpadne in padavinske vode.
POZOR!
V kanalizacijo je strogo prepovedano odlagati ali zlivati:
- ostanke za osebno higieno (higienskih vložkov, britvic, palčk za ušesa,…),
- uporabljen sanitetni material,
- strupene snovi in snovi, ki razvijajo strupene pline ali eksplozijske mešanice,
- jedke snovi (kisline, alkalije in soli),
- barve, lake in naftne derivate,
- maščobe in odpadna olja,
- gospodinjske odpadke in ostanke hrane,
- greznično goščo,
- pepel, kosti, gnoj, gnojevko, odpadne vode iz kmetijskih objektov, škropiva, rastlinske ostanke, trupla poginulih živali, ostankov kolin, mavec ali beton, pesek, tekstil, les, perje, dlako, steklo, žagovino, plastiko in druge predmete,
- radioaktivne snovi,
- kužne snovi,
- zdravila,
- oblačila…
Z upoštevanjem naštetega in dosledno uporabo boste pomagali preprečiti motnje pri odvajanju in čiščenju komunalne in odpadne padavinske vode, ki se zaradi neupoštevanja lahko pojavijo na kanalizacijskem sistemu in čistilni napravi, predvsem pa boste preprečili nastajanje nepotrebnih stroškov in nevšečnosti, ki so s tem povezani. Z odmetavanjem ostankov hrane v odtoke vzpostavite podganam idealne pogoje za življenje, zato se razmnožijo do te mere, da je redna deratizacija manj uspešna.
Niste prepričani, kam sodi določen odpadek? Preverite tu!
Priključitev na javno kanalizacijo
Po pridobljenem gradbenem dovoljenju za novogradnje oziroma po prevzemu novozgrajene kanalizacije v upravljanje je potrebno vložiti vlogo za priključitev objekta na javni kanalizacijski sistem in skladno s pridobljenim soglasjem podpisati pogodbo med upravljavcem infrastrukture in investitorjem o izvedbi priključitve ter pričeti z izvajanjem del. Priključitev na ta sistem lahko izvede le upravljavec kanalizacijskega sistem. O potrebnih delih in stroških se izdela predračun in podpiše pogodba o priključitvi.
K vlogi za priključitev objekta na javni kanalizacijski sistem je potrebno priložiti:
- pravnomočno gradbeno dovoljenje ali drugo ustrezno dokazilo, ki izkazuje legalnost gradnje oz. če je objekt zgrajen pred 1965 je potrebno pridobiti potrdilo s strani krajevne skupnosti,
- dokazilo o poravnanih obveznostih do lastnika javne infrastrukture (Občine Kočevje) iz naslova zaračunanega komunalnega prispevka, če je bil ta zaračunan ter
- dokazilo o poravnanih obveznostih iz naslova tekočih obveznosti do upravljavca javne infrastrukture (Komunale Kočevje, d.o.o.).
Pridobitev projektnih pogojev in soglasja k projektu
V sklopu postopka pridobitve gradbenega dovoljenja za objekt je potrebno pridobiti projektne pogoje in soglasje k projektu. V projektnih pogojih se navedejo možnosti priključitve na sistem javne infrastrukture za odvajanje odpadnih voda. Na podlagi pridobljenih projektnih pogojev za priključitev na kanalizacijsko omrežje pa je potrebno pred izdajo gradbenega dovoljenja in izvedbo priključka pridobiti tudi soglasje k projektu, ki ga izda Komunala Kočevje, d.o.o.
Za pridobitev soglasja k projektu je potrebno priložiti:
- Vloga za izdajo soglasja za izvedbo priključka objekta na javno kanalizacijsko omrežje,
- Projekt gradbenih del (PGD).
- Projekt za izvedbo (PZI).
- Soglasja lastnikov zemljišč, po katerih naj bi potekal kanalizacijski priključek.
! Za projektante: šifranti za pripravo katastra po zaključku gradbenih del so dostopni v dokumentu Podatkovna struktura kanalizacije.